Dlaczego piłkarskie mistrzostwa świata odbędą się jesienią

Przyznanie praw do organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej Katarowi wywołał ogromne kontrowersje. Powodem jest nie tylko nagminne łamanie praw człowieka w tym kraju, ale również wysokie temperatury stanowiące poważne zagrożenie dla widowiska. To właśnie upały były głównym powodem, dla których mundial postanowiono rozegrać w tym roku jesienią – po raz pierwszy w historii.

Dlaczego Mundial w Katarze nie zostanie rozegrany latem?

Średnie temperatury powietrza w Katarze w okresie od maja do września oscylują w okolicy 37 – 41 st. Celsjusza. W rekordowe dni, słupki na termometrach potrafią przekraczać granicę 45 st. Do tego dochodzi bardzo parne powietrze. W takich warunkach ciężko o grę w piłkę nożną na najwyższym poziomie. Takie upały stanowiłyby ogromne zagrożenie dla piłkarzy. Kibice z pewnością pamiętają dramatyczne sceny omdleń, a nawet zatrzymania akcji serca u piłkarzy w trakcie meczu. Gdyby mundial w Katarze został rozegrany latem, takich wypadków byłoby dużo więcej.

Jesień w Katarze do najchłodniejszych nie należy

Mistrzostwa Świata w 2022 odbędą się w dniach 21 listopada – 18 grudnia. W Polsce to późna jesień, a nawet początek zimy. Jednak piłkarze w Katarze nie będą narzekać na niskie temperatury. W tej porze roku wciąż przydarzają się tam ponad 30-stopniowe upały. Średnia temperatura oscyluje jednak poniżej 30 st., dzięki czemu warunki do gry będą dużo bardziej komfortowe. Zmienia się także powietrze, które nie jest już tak parne i męczące.

Letni Mundial to problem dla organizatorów

Chociaż przesunięcie mundialu na jesień to dobry pomysł, stanowi on ogromny problem dla organizatorów innych rozgrywek sportowych. W tym czasie wiele lig normalnie kontynuuje rozgrywki ligowe lub ma przerwę przed rundą wiosenną. W tym roku piłkarze muszą być gotowi na dużo bardziej zintensyfikowaną eksploatację, natomiast organizatorzy innych rozgrywek piłkarskich musieli mocno napocić się przy układaniu dostosowanego do Mundialu terminarza spotkań.

 

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
To powinno ci się też spodobać