Przyznanie praw do organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej Katarowi wywołał ogromne kontrowersje. Powodem jest nie tylko nagminne łamanie praw człowieka w tym kraju, ale również wysokie temperatury stanowiące poważne zagrożenie dla widowiska. To właśnie upały były głównym powodem, dla których mundial postanowiono rozegrać w tym roku jesienią – po raz pierwszy w historii.
Dlaczego Mundial w Katarze nie zostanie rozegrany latem?
Średnie temperatury powietrza w Katarze w okresie od maja do września oscylują w okolicy 37 – 41 st. Celsjusza. W rekordowe dni, słupki na termometrach potrafią przekraczać granicę 45 st. Do tego dochodzi bardzo parne powietrze. W takich warunkach ciężko o grę w piłkę nożną na najwyższym poziomie. Takie upały stanowiłyby ogromne zagrożenie dla piłkarzy. Kibice z pewnością pamiętają dramatyczne sceny omdleń, a nawet zatrzymania akcji serca u piłkarzy w trakcie meczu. Gdyby mundial w Katarze został rozegrany latem, takich wypadków byłoby dużo więcej.
Jesień w Katarze do najchłodniejszych nie należy
Mistrzostwa Świata w 2022 odbędą się w dniach 21 listopada – 18 grudnia. W Polsce to późna jesień, a nawet początek zimy. Jednak piłkarze w Katarze nie będą narzekać na niskie temperatury. W tej porze roku wciąż przydarzają się tam ponad 30-stopniowe upały. Średnia temperatura oscyluje jednak poniżej 30 st., dzięki czemu warunki do gry będą dużo bardziej komfortowe. Zmienia się także powietrze, które nie jest już tak parne i męczące.
Letni Mundial to problem dla organizatorów
Chociaż przesunięcie mundialu na jesień to dobry pomysł, stanowi on ogromny problem dla organizatorów innych rozgrywek sportowych. W tym czasie wiele lig normalnie kontynuuje rozgrywki ligowe lub ma przerwę przed rundą wiosenną. W tym roku piłkarze muszą być gotowi na dużo bardziej zintensyfikowaną eksploatację, natomiast organizatorzy innych rozgrywek piłkarskich musieli mocno napocić się przy układaniu dostosowanego do Mundialu terminarza spotkań.