Wielu ludzi mieszkających w blokach marzy o rozległych ogrodach z egzotycznymi roślinami. Jednak nawet niewielki balkon można przemienić w prawdziwą oazę, pełną kwiatów i zieleni. Aby to osiągnąć warto wybrać rośliny balkonowe, które są nie tylko piękne, ale również długo kwitną. W tej roli idealnie sprawdzą się pelargonie.
Pelargonie – najważniejsze informacje
Pelargonie są rodzajem bylin lub półkrzewów, należą do rodziny bodziszkowatych. Występują głównie w Afryce. Ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa “pelargós”, oznaczającego bociana. Wynika to zapewne z faktu, że nasiona pelargonii kształtem przypominają bociani dziób. Warto się zapoznać z instrukcją jak rozmnażać pelargonie wtedy będziemy mieli pewność że nasz ukochany kwiatek zostanie z nami na szawsze. Rośliny te znane są z łatwości uprawy oraz długiego okresu kwitnienia – zdobią nasze balkony od maja do późnej jesieni. Zimą nie przetrwają na zewnątrz, ponieważ są wrażliwe na mróz.
Pelargonie – odmiany najczęściej uprawiane w Polsce
Pelargonia posiada wiele gatunków. Jednak w naszym kraju najchętniej uprawiane są następujące odmiany:
- pelargonia bluszczolistna – inaczej pelargonia zwisająca, posiada płożące się łodygi o długości do 1,5 m, jej kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, jednokolorowe lub dwubarwne,
- pelargonia pasiasta (rabatowa) – rośnie nawet do 80 cm wysokości, ma grubą, silnie rozgałęzioną łodygę, jej liście mają charakterystyczny, okalający ciemny pasek, a kwiaty rosną na pędach i mają kulisty kształt,
- pelargonia wielkokwiatowa – zwana również angielską, nieco mniej odporna na warunki atmosferyczne, osiąga wysokość do 50 cm, posiada piękne, duże kwiaty, większe niż u innych odmian,
Pelargonie – kompozycje z innymi roślinami
Pelargonie są roślinami, które lubią przepuszczalne podłoże oraz regularne nawożenie. Najlepiej czują się na słonecznych stanowiskach. Należy sadzić je w towarzystwie roślin, które również lubią takie warunki. Jedną z nich jest bakopa. Ma ona zwisające pędy o długości ok 50cm. Posiada niewielkie, ciemnozielone liście o sercowatym kształcie oraz drobne, zwykle białe lub różowe kwiaty. Bakopa stworzy idealną kompozycję z pelargonią rabatową lub angielską. Inną rośliną, która świetnie komponuje się z pelargoniami jest komarzyca.
Charakteryzuje się ona ciekawie wybarwionymi liśćmi i intensywnym zapachem, odstraszającym komary, a jej pędy silnie się rozrastają, osiągając nawet 150 cm długości. Kolejną rośliną, którą możemy posadzić razem z pelargoniami jest lobelia przylądkowa. Posiada ona drobne, białe albo niebieskie kwiatki, które nie tylko wdzięcznie wypełniają przestrzenie między pelargoniami rabatowymi, ale równie pięknie komponują się z pelargoniami o zwisających pędach.
Pelargonie to piękne i proste w uprawie rośliny, które pomogą nam stworzyć wyjątkowe dekoracje na balkon. Wystarczy dobrać do nich rośliny o podobnych wymaganiach, aby stworzyć kompozycje, które będą nas zachwycać od wczesnego lata do późnej jesieni.