Konta osobiste są śledzone przez urząd skarbowy bez naszej wiedzy

Czy wiesz, że urząd skarbowy zaczął sprawdzać konta osobiste Polaków? Dlaczego tak się dzieje? Czy urząd skarbowy może bez naszej wiedzy sprawdzać konta bankowego? Odpowiadamy!

Urząd skarbowy z nowymi uprawnieniami

Przed 1 lipca 2022 r., a więc przed wprowadzenie Polskiego Ładu, aby urząd skarbowy mógł zajrzeć na konto osobiste Polaka, najpierw musiał mieć konkretne przesłanki. Jednak obecnie wszystko uległo zmianie, ponieważ w życie weszły nowe przepisy. To zgodnie z nimi zmieniły się uprawnienia fiskusa i teraz każdy naczelnik US może zażądać od banku informacji o kontach osobistych Polaków.

Kiedy urząd skarbowy może wejść na konto?

Choć mówi się, że po wprowadzeniu Polskiego Ładu nie zmieniło się zbyt wiele, to widać, że urząd skarbowy już zaczyna wchodzić na prywatne konta Polaków. Najczęściej robi to już na etapie postępowania przygotowawczego do kontroli podatkowej, ale widać, że nawet bez konkretnych przesłanek sprawdzane są konta. Pewnie doprowadzi to do pewnej paniki, niektórzy może zaczną patrzeć na ranking kont osobistych pod względem prywatności.

Jednak pamiętajmy, że nawet posiadanie konta w najlepszym banku nie sprawi, że ochronimy się przez kontrolą skarbową. Jeśli urząd skarbowy postanowi prześwietlić nasze konto oszczędnościowo-rozliczeniowe, to dana instytucja finansowa będzie zobowiązana do udzielenia mu wszystkich informacji, a my o przeprowadzeniu takiej kontroli nawet nie zostaniemy poinformowani.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
To powinno ci się też spodobać