Co skrywa się pod pojęciem testosteronu? Jaka jest jego rola w organizmie? To pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście. Brzmi ciekawie? Zachęcamy zatem do krótkiej lektury!
Czym jest testosteron?
Testosteron to nic innego jak hormon typu steroidowego, który należy do grupy androgenów. Jest jednym z ważniejszych hormonów w organizmie i choć może dobroczynnie wpływać na jego funkcjonowanie, to przy nadmiarze może powodować też szkody. Dlatego tak ważne jest, żeby Testosteron zawsze był utrzymywany na optymalnym poziomie. Za produkcję testosteronu odpowiadają głównie męskie jądra, ale nie tylko. Warto także wspomnieć, że testosteron wytwarzany jest także przez organizm kobiecy, ale robi to w znacznie mniejszej ilości.
Jaką rolę odgrywa testosteron w organizmie?
Testosteron jest hormonem, który wywiera dość spory wpływ na emocje, czy zdolności poznawcze. Wpływa też dobroczynnie na tworzenie kości i mięśni, więc przy odpowiednim poziomie jest w stanie zabezpieczać przed złamaniami oraz powstawaniem różnego typu chorób, w tym na przykład osteoporozy.
Do tego testosteron współdziała z rozrostem gruczołu krokowego, przyśpiesza metabolizm u mężczyzn i sprawia, że poziom złego cholesterolu we krwi znacząco się obniża. To również testosteron odpowiada za powstawanie i dojrzewanie plemników, pobudza i utrzymuje libido, więc w znaczący sposób wpływa na pożycie seksualne oraz na prokreację. Nie sposób pominąć również tego, że to właśnie testosteron odpowiada za lepszą wydajność organizmu podczas uprawy sportu i pozwala na szybszą budowę mięśni.