Weterynarz, czyli lekarz dla zwierząt. Obowiązek czy fanaberia?

Opieka nad zwierzęciem jest w zasadzie obowiązkiem każdego właściciela, który musi poświęcać mu dużo uwagi, dbać o jego zdrowie i pielęgnację. Weterynarz jest specjalistą od leczenia zwierząt i powinniśmy regularnie odwiedzać go w celach profilaktycznych, nie tylko wtedy, gdy zwierzę jest chore. O tym jak ważna jest profilaktyka weterynaryjna opiekun zwierzaka powinien wiedzieć jeszcze przed posiadaniem go. Pomoże to rozwiać ewentualne wątpliwości związane z tym, czy powinniśmy stać się w ogóle posiadaczem zwierzęcia. Odpowiedzialnym właścicielom udomowionych zwierząt wydać się to może absurdalne, ale wciąż są domy, w których pies czy kot weterynarza nie oglądają przez całe swoje zwierzęce życie.

Jesteś opiekunem zwierzaka – co powinieneś wiedzieć?

Opieka nad psem czy kotem oznacza wiele obowiązków, takich jak zapewnienie odpowiedniej ilości wody i jedzenia, utrzymanie czystości miseczek, legowiska czy kuwety. To również szczepienia, odrobaczanie, opieka weterynaryjna oraz zapewnienie odpowiedniej higieny snu. Bycie odpowiedzialnym właścicielem to również troska o zdrowie zwierzaka. Najlepszym co możesz zapewnić swojemu pupilowi jest odpowiednia profilaktyka.

Profilaktyka jest najlepszym rozwiązaniem, jednak wiele osób zapomina o tym i szuka pomocy dopiero, gdy zwierzę przejawia niepokojące objawy. W Polsce, niektóre szczepienia, takie jak na przykład na wściekliznę, są obowiązkowe. Najważniejszym obowiązkiem właściciela psa czy kota jest zapewnienie mu odpowiedniej dawki miłości, przytulania, a także ciepła emocjonalnego.

Bezpieczny pupil – czipowanie psów i kotów

Jednym z obowiązków właściciela zwierzaka jest zapewnienie mu bezpieczeństwa. Psy i koty, które wychodzą na zewnątrz powinny być odpowiednio zabezpieczone. Można to zrobić poprzez dobrą obrożę, szelki, uprząż, mocną smycz lub kaganiec (w przypadku dużych psów czy groźnych ras). Zaleca się także czipowanie psów i kotów u weterynarza oraz rejestrowanie ich w bazie zwierząt. To dobre rozwiązanie na wypadek zaginięcia zwierzaka. Dobrą praktyką jest także przypięcie do obroży adresówki z imieniem i numerem telefonu do właściciela, co pozwoli na szybszy kontakt z opiekunem zwierzaka,gdy ten się zgubi.

Warto podkreślić, że chipowanie zwierząt jest dla nich bezbolesne, a każdy implant posiada specjalny identyfikator. Numer tego identyfikatora można wprowadzić do różnych baz danych. Dzięki temu, jeśli dojdzie do zagubienia psa czy kota (z różnych powodów), osoba, która go znajdzie, będzie mogła u weterynarza zidentyfikować zwierzę i odnaleźć właściciela.

Profilaktyka weterynaryjna – podstawowe szczepienia i zabiegi higienizacyjne

Profilaktyka zdrowotna jest niezbędnym elementem opieki nad zwierzęciem, polegającym na systematycznych badaniach, szczepieniach i zapewnieniu zdrowego stylu życia, celem zapobiegania chorobom i różnym schorzeniom. Regularne odwiedzanie weterynarza jest kluczowe, tak samo jak u ludzi posiadanie lekarza rodzinnego. Zwierzę powinno mieć swojego stałego weterynarza, który dobrze go zna i opiekuje się nim dłużej. Ułatwi to wykrycie ewentualnych zmian w jego zdrowiu, bo weterynarz będzie znał już historię zdrowia psiego czy kociego pacjenta.

Podczas wizyty profilaktycznej, weterynarz dokładnie obejrzy zwierzę, oceni jego ogólny stan zdrowia, przebada stan uzębienia i dziąseł. Może również mierzyć ciśnienie oraz temperaturę. Na takiej wizycie mogą być wykonywane zabiegi higieniczne, takie jak obcinanie pazurów czy oczyszczanie gruczołów, co nie należy do najprzyjemniejszych czynności i zdecydowanie lepiej powierzyć to profesjonaliście.

Szczepienia są kolejnym ważnym elementem profilaktyki, które pozwalają na ochronę zwierząt przed chorobami zakaźnymi. Najważniejsze i najczęściej wykonywane szczepienia to przeciwko wściekliźnie, nosówce czy parwowirozie. Częstotliwość szczepień zależy od typu szczepionki i zaleceń producenta, mogą być wykonywane co rok lub co kilka lat. Również odrobaczanie i ochrona przed pasożytami zewnętrznymi jak pchły czy kleszcze jest ważnym elementem profilaktyki.

Regularne badanie i kontrolowanie stanu choroby jest szczególnie ważne w przypadku zwierząt ze zdiagnozowaną chorobą. Dotyczy to zwłaszcza chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, choroby nerek czy serca. Regularne badania i kontrole u weterynarza pozwalają na wczesne wykrycie i leczenie tych chorób, co przekłada się na zwiększenie długości życia i poprawę jakości życia zwierzęcia.

Weterynarz Zielona Góra  – Przychodnia weterynaryjna AMICUS zaprasza

Wybór odpowiedniego weterynarza dla pupila jest ważną decyzją, ponieważ specjalista, który zna już zwierzaka łatwiej nad nim zapanuje i zapewni mu odpowiednią opiekę. Aby wybrać najlepszego weterynarza, można skorzystać z kilku kryteriów, takich jak poziom kwalifikacji i doświadczenie weterynarza, dostępność usług i ceny, dostępność i jakość sprzętu i urządzeń w gabinecie, obsługa pacjenta i jakość komunikacji z weterynarzem

opinie w Internecie. Nie ma co oszczędzać na zdrowiu zwierzęcia – czasami za wizytę warto zapłacić więcej, jeśli uwzględnia ona od razu np. rozszerzoną diagnostykę czy zabieg. Nie wolno też zwlekać z wizytą u weterynarza. Gdy coś się dzieje, nie ma na co czekać.

Warto również odwiedzić kilka gabinetów weterynaryjnych, przed wyborem, żeby poznać lepiej specjalistę i przyjrzeć się warunkom pracy lub przynajmniej sprawdzić opinię w zaufanych miejscach. Mogą to być grupy psiarzy w social mediach, zaprzyjaźnione petsitterki, hodowle etc.

Mieszkając w Zielonej Górze, masz dostęp do wielu gabinetów weterynaryjnych, zarówno małych, jak i dużych, które specjalizują się w różnych chorobach. Jeśli masz taką możliwość, warto wybrać weterynarza, który zapewni Ci kompleksową opiekę nad twoim zwierzakiem. Jednym z polecanych miejsc w Zielonej Górze jest lecznica weterynaryjna Amicus, gdzie pracują weterynarze z powołaniem, którzy od wielu lat opiekują się zwierzętami mieszkańców Zielonej Góry i okolic.

+Artykuł sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
To powinno ci się też spodobać

UsługiCo daje płukanka do silnika

Wielu właścicieli samochodów, szczególnie tych starszych, zastanawia się, co jeszcze może zrobić żeby utrzymać swoje auta w formie.…