Czym są słupy oświetleniowe i jakie pełnią zadania

Wychodząc po zmroku z domu w wielu miejscach pomimo braku słońca będzie jednak w miarę jasno. Jest to zasługą ulicznego oświetlenia, które jest instalowane we wszystkich miejscach, w których jest to potrzebne. Te lampy uliczne, które oświetlają chodniki i ulice muszą być jednak do czegoś przyczepione, i do takich zadań wykorzystuje się rozmaite słupy oświetleniowe uliczne.

Są one dostępne w wielu modelach, dzięki czemu dobrać będzie można odpowiedni do miejsca montażu i oczekiwań inwestora. Lecz również i przepisów prawnych, gdyż montując słupy w publicznej przestrzeni trzeba takich przestrzegać. Pewne konstrukcje słupów oprócz samych lamp pozwalają też na zamontowanie dodatkowych elementów, takich jak na przykład słoneczne panele, tablice i znaki lub różne generatory. Wykonuje się je z różnych rodzajów materiałów. Najbardziej popularna jest zwykła stal, zabezpieczona w odpowiedni sposób przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Stalowe słupy są mocne i wytrzymałe, a jednocześnie można z nich tworzyć konstrukcje o różnych przekrojach i kształtach. Mogą mieć na przykład profil okrągły, kwadratowy lub sześciokątny, ale możliwości w tym względzie jest znacznie więcej.

Dużo zależy tu od miejsca, w którym się je montuje. Przykładowo w parkach i alejkach na osiedlach często są wybierane słupy w stylu retro, które świetnie wyglądają z odpowiednio dopasowanymi oprawami. Za to w przypadku ruchliwych ulic liczy się przede wszystkim funkcjonalność, z tego też powodu inwestorzy będą preferować tańsze i prostsze opcje. Coraz częściej do produkowania słupów wykorzystywane jest również aluminium, które charakteryzuje się znacznie mniejszym ciężarem. U producentów można też spotkać modele wykonane z drewna, w pewnych sytuacjach bardzo dobrze się one sprawdzają. Sam montaż słupów powinien być wykonywany przez wyspecjalizowane firmy, dysponujących odpowiednimi uprawnieniami do tego. Będzie tu chodziło zarówno o to, żeby ich konstrukcja po postawieniu była stabilna, jak też o przyłączenie zasilania elektrycznego.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
To powinno ci się też spodobać